گردشگری > جاذبه هاي طبيعي
شانديز

شاندیز شهری در استان خراسان رضوی در شمال شرق ایران است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶٬۵۷۰ نفر بوده‌است این شهر در ۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. شاندیز طبق مصوبه دولت و هیات وزیران در سال ۱۳۸۴ به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری ایران شناخته شده‌است. موقعیت جغرافیایی شهر ییلاقی شاندیز از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۷دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۲۳ دقیقه جای گرفته‌ است. این شهر از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران

مجاور می‌باشد و دارای وسعتی حدود ۳۷٬۸۲۵ کیلومتر مربع است.[نیازمند منبع] به علت قرارگرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانونهای عمده مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران است. این شهر دارای پوشش گیاهی انبوه و متراکمی از درختان و فضای سبز مناسبی می‌باشد. سراسر جنوب این شهر ارتفاعات بینالود خراسان واقع که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفع‌ترین نقطه استان به شمار می‌رود.[نیازمند منبع] طبق مصوبه دولت در مهر سال ۸۶ شهر شاندیز و شهر طرقبه از بخش به طور مشترک به شهرستان طرقبه و شاندیز ارتقا ء یافتند.

طرقبه
شهر طرقبه که اکنون یکی از شهرهای استان خراسان رضوی به شمار می‌آید، از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده كه در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع گردیده است. این شهر دارای مراکز متعدد توریستی و گردشگری است و در کنار شاندیز از مراکز مهم توریستی استان خراسان به شمار می‌رود.

ریشه نام طرقبه :
ریشه نام طرقبه، از «ترغبذ» می‌باشد كه از دو بخش «تُرُق» و «بَذ» تشکیل شده و به معنی آبادی بزرگ است. پسوند «بد» و «بذ» و «پت» در پارسی باستان برای غیر انسان به معنی بزرگ بوده است. طرقبه در اصل ترغبذ بوده و ترغبذ و ترغوذ در طول سالیان متمادی تطور لفظی پیدا كرده‌اند به ترغبذ و ترعبه و طرقبه. بعضی افراد به دلیل نداشتن ریشه و تاریخچه طرقبه، آن را به معنی راه‌های بهتر بیان كرده‌اند و گفته‌اند: «طُرُق» جمع مكثر طریق و «به» به معنی بهتر است و در نتیجه طرقبه به معنی راه‌های بهتر می‌باشد و این موضوع به سفر ناصرالدین شاه قاجار به این دیار برمی‌گردد. راه نیشابور به طوس از دشت و كوه بوده است و به خصوص در فصل بهار و تابستان، راه كوه اتتخاب می‌شده است. به دستور ناصرالدین شاه یا كسان او این راه مرمت شده و چند رباط برای مسافران بنا گردید.

آدرس : مشهد - 16 کیلومتری جنوب غربی مشهد
جاغرق

جاغرق در 25 كيلومتري شمال غربي مشهد ودر 7 كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع گرديده است . اين روستا نيز از آب و هواي دلنشيني برخوردار بوده و باغهاي ميوه گوناگون آن در منطقه كوهستاني واقع گرديده و از مشهد تا اين محل جاده آسفالته وجود دارد . روستاهاي خوش آب و هواي عنبران و طرقدر نيز در حد فاصل اين محل و طرقبه واقع شده است .. تا جاغرق را آسفالت است. بعد آن كه مناطق ييلاقي و باغ هاي دره اي است راه خاكي و باريكتر است .آن بخشها را بهتر است افراد پياده بروند كه مزاحم افرادي كه براي گلگشت و كوه نوردي تشريف آورده اند نشوند.

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان رضوی در شمال شرقی ایران. این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده‌است. این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می‌باشد از دیواره‌های معروف ان می‌توان به (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...)نام برد ای دره دارای چندین آبشار می‌باشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.

به علت ارتقاع زياد و بارندگي فراوان ، اين ابشار درماه هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده اي مي شود. از آنجا كه جنس سنگ هاي تشكيل دهنده كوه هاي اخلمد آهكي است براثر نفوذ آب داراي حفره ها و شكاف هاي مدور و نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيك است. كوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان، كوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي كند.

ده اخلمد داراي باغ هاي زيبا و پر محصولي مي باشد و از ميان محصولات اين منطقه سيب و گلابي اخلمد بسيار معروف است. اخلمد در 84 كيلومتري مشهد و در امتداد جاده مشهد – قوچان واقع شده است. شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به مشهد و اصفهان چند روزي را در النگ معروف رادكان اتراق كرد و از آبشار اخلمد ديدن نمود. اخلمد داراي سدي قديمي به نام سد بايسنغري مي باشد.

زشك

زشک زشك در امتداد جنوب شرقي رشته كوههاي بينالود واقع گرديده و باغهاي مصفاي آن از رودها و چشمه سارهاي گوناگون مشروب شده و از مناظر بديع برخوردار است . اين محل در فاصله 50 كيلومتري غرب مشهد واقع گرديده است و توسط جاده آسفالته از طريق شانديز و وكيل آباد به مشهد متصل مي گردد. منطقه توریستی و تفریحی زشک یکی از جمله روستاهای گردشگری ایرن است که در 30کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منتطقه ییلاقی که در دره‌ای زیبا از رشته کووهای البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب وهوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد تامین کرده

است . در این منطقه با رستورانهای بزرگ و بین ال مللی چون پدیده و دشت بهشت و باغ سالار و ارم نیاز مردم را در کنار طبیعت به مواد غذایی نیز رحت کرده است . این منطقه از طریق یک بزرگراه و با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی و دهکده المپیک ثامن الائمه به مشهد دسترسی دارد . در این منطقه صنایع دستی و نانهای محلی مختلفی وجود دارد که می‌تواند برای هر توریست و ایرانگردی جالب باشد.

كلات نادري

شهر تاريخي كلات به فاصله 145 كيلومتري شمال مشهد در ميان دژ طبيعي و بيضي شكل در دامنه شمالي كوههاي هزار مسجد واقع گرديده است. اين دژ كه در حدود 26 كيلومتر طول و 12 كيلومتر عرض دارد بنا به موقعيت و وضعيت طبيعي خود در طول تاريخ همواره از اهميت نظامي فراواني برخوردار بوده است. دژ تاريخي كلات در تاريخ اسطوره‌اي مجاور سرزمين توران و دروازه ايران زمين به شمار مي‌رفته است برخي از آثار تاريخي كلات عبارتند از : بند نادري ، قلعه فرود برجهاي نگهباني، كتيبه نادري، بقاياي دروازه ارغونشاه بقاياي آب انبارها و اقامتگاه نادرشاه درخشت بعلاوه دو اثرتاريخي عمده كاخ خورشيد و مسجد كبود گنبد .
آدرس :145 کیلومتری شمال مشهد